EDITO

Okumanız Gereken 5 Kitap

Bu soğuk kış günlerinde şüphesiz bizi evde tutacak aynı zamanda da kaliteli vakit geçirmemizi sağlayacak birkaç aktiviteden biri de kitap okumak. Digiturk’ün 433. şömine kanalı ve sıcak bir çay eşliğinde okumanızı tavsiye ettiğim 5 kitabı aşağıda bulabilirsiniz.

Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor – Can Dündar

Can Dündar’ın belgeselcilik ve yazarlık becerilerini bir arada toplayarak çıkardığı kitaplara artık aşinayız. (Abim Deniz, Sarı Zeybek ilk aklıma gelenler) Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor’da aynı şekilde ortaya çıkan bir kitap. Salih Bozok’un, Selanik yıllarından itibaren Atatürk’ü ölene kadar bir gölge gibi izlediği yılları, anılarını anlatıyor. Resimler, mektuplar ve seyahat notları da bulunan bu kitap her kütüphanede mutlaka olmalı…

Büyük Kardeşim Atatürk – Makbule Atadan

Pek çoğu daha evvel işitmediğiniz anılarla dolu olan bu kitap, Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan tarafından yazıldı. Küçüklüğünden, ilk aşkına kadar hikayelere ev sahipliği yapan bu ölümsüz eser Atatürk’ü en yakınından, ailesinden öğrenmenizi sağlayacak.

Serenad – Zülfü Livaneli

Şu güne kadar Livaneli’nin okumadığım bir ya da bilemedim iki kitabı vardır. Ama Serenad şimdilik favorim. Baştan sona sürükleyici bir aşk hikayesini anlatan kitap, tarihsel olaylarla kurguladığından bir yandan kitabı okurken, durup olayları Google’lamanızı, daha çok bilgi edinme isteğinizi uyandıracak.

Sapiens – Yuval Noah Harari

Bugünlerde sıklıkla gördüğümüz bu kitaba, biraz ön yargılı başlamıştım. Ancak yazar Harari’nin anlatım dili ve akışı sayesinde bir çırpıda biten bu kitap kendi özünüzü anlamanızı ve gelecek ile beklentilerinizi şekillendirmenizi kolaylaştıracak nitelikte. İçindeki çoğu bilgiyi unutmamak için çoğu yerde not almak veya kitabı çizmek isteyebilirsiniz.

Tongue Fu – Sam Horn

Bu kitap sanılanın aksine laf dalaşına girdiğinizde karşı tarafı sindirmenizi kolaylaştıracak taktikler vermiyor. İçerisinde unuttuğumuz bazı konuşma, anlaşma ve empati yeteneklerinizi tekrar hatırlamanızı sağlayacak ipuçları ve pasajlar var. “Haklısınız” demenin gücüne, münakaşalardan uzak durmaya ve susmanın erdemine önem veren bu kitabı iyi ilişkiler kurmak isteyen herkes okumalı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s