Genel / VIYANA / VOYAGE

Things To Do: Vienna

sacher-6

Sacher Oteli

Viyana tam bir masal şehir… Binaları, sarayları ve tabii ki yemekleriyle hem gözünüze hem de damağınıza hitap edecek! İşte baştan sona Viyana gezi rehberiniz…

Schwechat havaalanına indikten sonra metroyla rahatlıkla merkeze gidebilirsiniz. Stephansplatz şehrin en işlek yeri, zaten meşhur Stephan Katedrali ve Kartner caddesi de burada bulunuyor. Bu istasyonda indikten sonra kolayca ünlü Figlmüller schnitzelcisine, Demel Pastanesine , Hoffburg Sarayı ve Sissi Müzesine ulaşabilirsiniz.

Demel Pastanesi sarayın tatlı siparişlerini alan çok köklü bir pastane. Sacher Torte, Apfel Strüdel ve Melange kahveyi mutlaka deneyin. Bunlardan aldığınız enerjiyle kraliyet ailesinin kışlık evi Hoffburg Sarayını ve Sissi’nin müzesini gezin. Eğer atlara ilgi duyuyorsanız sarayın içindeki at gösterisini kaçırmayın.

Bizim otelimiz Stephansplatz’da olduğu için bu bölgede çok vakit geçirdik. Yürüyerek 15-20 dakikada Museum Quertier’e, Cafe Sacher’e, Rathaus’a, Parlamento binasına ve Opera Haus’a gittik.

Museum Quertier kişisel zevkinize göre bir çok çeşit müzeye ev sahipliği yapıyor, burdan dilediğinizi gezebilirsiniz.

Kış aylarında gittiğim için Rathaus’un önünde kocaman bir buz pateni pisti kurulmuştu. Etrafında sıcak şarap ve çeşitli aromalarla meşhur fıstıkları vardı. Sizde kış aylarında gidecekseniz burayı mutlaka görün. Opera Haus zaten buranın tam karşısında.

İkinci günü merkeze uzak Belvedere, Schönbrunn sarayına ve antika pazarı olan Naschmarkt’a ayırdık. Schönbrunn sarayı kraliyet ailesinin yazlık sarayı koskocaman bahçeli bu yerin içerisinde bir hayvanat bahçesi de var. Mutlaka görmelisiniz. Naschmarkt’ta ise antika meraklısıysanız ıncık cıncık her şeyi bulabilirsiniz.

Üçüncü günü iyice uzaklaşarak Grinzing kasabasına gittik. Burası şaraplarıyla meşhur küçük bir köy. Şömine karşısında şarap içerek Viyana’nın yerlisi gibi hissedebilirsiniz.

Gitmeden önce en çok araştırdığım iki konu vardı. İlki en iyi schnitzel, ikincisi de sacher torte nerede yenirdi. Net bir cevap alamadığım için tüm seçenekleri denedim.

Sacher Torte’yi Sacher Oteli altındaki Cafe Sacher’de veya  Demel Pastanesinde, schnitzeli ise domuz yiyorsanız Figlmüller’de, yemiyorsanız Plachuttas Gasthaus zur Oper’e gidebilirsiniz.

 

schonbrunn-palace-vienna-austria

Schönbrunn Sarayı

Hofburg - Vienna

Hoffburg Sarayı

vienna-1

Rathaus

vienna-austria

Karl Kilisesi

3029123-poster-p-shutterstock156125846

Veba Heykeli

vienna-tram-xlarge

Opera Haus

maxresdefault

Belvedere

demel-vienna

Demel Pastanesi

Tüm soru ve görüşlerinizi yorum bırakabilirsiniz…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s