BODY & SKIN CARE / DETOX / HEALTH & SPA

Hemen, simdi, bugün…

Yoğun iş hayatı, dalgınlıklar, huzursuzluk, endişe, acı, hüzün, keder, stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi yaşamın getirdiklerinden biraz olsun arınmak isteyenler, şuan tam olmak istediğiniz yerdesiniz.
05e62d6ec52e0efa6c68c0acc1d8b213
Sağlıklı beslenme, meditasyon ve ruh dinginliğine senelerdir önem verdiğimden düzenli olarak detoks ve meditasyon yapıyorum. Arınma, gerek fiziksel gerekse mental açıdan her bireyin dönemsel olarak yaşaması gereken bir zaman. 2 ayda 1,  2 haftalık kürlerle vücudunuzun ve ruhunuzun ihtiyacı olan arınmayı ona yaşatın. Ayurveda detoks kilo vermeye değil, arınmaya yönelik bir detoks. Sıvı ve çiğ meyvelerle beslenmenizi gerektiriyor. 3 tip başlıkta ayrılıyor; Vatta, Pitta, Kapha. Bir doktor kontrolünde yaşınız, cinsiyetiniz, vücut tipiniz, ve ölçülerinize göre bir program yazılıyor. Bir hafta boyunca bu programa bağlı kalarak gündelik hayatınızdaki çoğu rutinden kendinizi uzak tutmanız lazım. Kullandığınız şampuandan, el kremine her şeyin doğal olması, bulunduğunuz ortamın temiz havaya doymuş ve huzurlu olması gerekiyor.
befacc338bb34a1be4802aea4a6069e1.jpg
Her sabah uyandığınızda bir bardak suya salatalık veya maydonoz koyun. Ben salatalığı tercih ediyorum hatta ben su dolu cam bir sürahiye doğranmış salatalık, limona, yaprak taze nane ekleyip dolabımda saklıyorum. Su başlı başına bir arıtma kaynağı bunun yanında salatalığın da detokstaki rolü çok büyük. Kahvaltı olarak elma, muz, çilek ve üzüm suyunu tercih ediyorum. Ara öğünde haşlanmış sebze, akşamda salata yiyorum. Gün içinde sınırsız bitki çayı ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Bu kürü arındığınıza inanarak, hissederek ve vücudunuzu dinleyerek yapın. Ona gerçekten ihtiyacı olan dinginliği ve huzuru yaşatın. Akşamları eve gittiğinizde bulunduğunuz ortamda güzel kokulu mumlar yakın, ve en önemlisi meditasyon yapın. Meditasyon, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey, ilk zamanlar odaklanmada sıkıntı çekerseniz, bu konuyla ilgili bir dvd veya cd alın. Ne yapmanız gerektiğini size orda açık açık anlatıcaklardır.
6ca4a200ba1e4bdbe022c3591544796b.jpg
Imkanınız varsa, sauna, buhar ve hamam gibi ortamlarda fazlaca bulunmaya çalışın. Toksinlerden kolaylıkla arınmanızı sağlayacak en iyi ortamlar bunlardır. Kendinizi olabildiğince şımartın, tüm günün yorgunluğu evde sıcak bir duşa girdiğinizde bile atabilirsiniz önemli olan vücudunuzu dinlemeniz ve rahatladığınızı hissetmeniz. Duşta güzel kokuları tercih edin, lavanta ve banyo tuzlarını mutlaka kullanın. Lavanta rahatlamanızı, banyo tuzları ise vücudun Ph dengesini sağlayacak. Bu iki hafta içinde sıkıntı, stresi ve üzüntüyü hayatınızdan zorda olsa biraz uzak tutmaya çalışın, iki hafta bittiğinde zaten hepsiyle daha güçlü şekilde yüzleşebileceğiniz bir zaman gelicek.
Değerli ve özel olduğunuzu bu detoks haftalarında değil, hayatınızın her anında kendinize hissettirin. Ufak şeylerle hep kendinizi şımartın, bir mum yakmak veya uyurken dinlenen okyanus sesi bile kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bunu kendinize yapın.
Hemen, şimdi, bugün…
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s